SVENSKA WELSH CORGIKLUBBENS SPECIALUTSTÄLLNINGAR 2024

Utställningskommittén vill rikta ett oerhört stort tack till alla utställare och besökare som kom till vår specialklubbsutställning i Morokulien under helgen. Tillsammans med den norska welsh corgi klubben så blev det en helg tillsammans med fina hundar och ett härligt sällskap.

På den svenska specialen så hade vi förmånen att ha domare Ashley Reid från Australien som dömde våra pembrokes och Björn Erling Löken från Norge som dömde våra cardigans samt valp och  juniortikar på pembroke. Tillsammans med ringpersonalen så gjorde de ett strålande jobb i hög sommarvärme och vi fick tillsammans njuta av vackra hundar i de avslutande Best In Show finalerna.

Resultaten har precis skickats in till SKK och finns att se på hunddata inom det snaraste.
Hemsidan kommer också att uppdateras med mer utförlig resultatlista inom de närmaste dagarna.

Tack allihopa för en helgen och jag hoppas att vi ses i Gränna den 24 augusti!

Domare Best In Show: Ashley Reid, Australien
BIS- 1 –
DK UCH NO UCH SE UCH Siggen´s Something Special
BIS-2 –NO UCH SE UCH Bramridge Zoogin

Best in show morokulien 2024

Övriga resultat:

BIS 1 valp – Chiljas Tribute To Siggens, Rita Tilley Wilberg, Norge
BIS 2 valp- MK Royal Cardi Toddlers Amigo, Anne Mette Berntsen, Norge

BIS 1 junior- Red Royalty´s Ljuvliga Lillemor, Jennica Skoglund, Sverige
BIS 2 junior- Waggerland Lovalicious, Henriette Vangen Östvang, Norge

BIS 1 uppfödare – Kennel Carddicted, Malin Eriksson Sverige
BIS 2 uppfödare – Kennel Haywire’s, Else Ahlbom Finland

BIS 1 avelsklass- Elvenrose A Kind of Magic, Jennica Skoglund, Sverige
BIS 2 avelsklass – Cardigarden´s Vote Catcher, Heidi Momrak, Norge

BIS 1 veteran- Siggens Queen of Spades, Rita Tilley Wilberg, Norge

FRÅGOR? maila utstallning@swck.org


24 augusti 2024, Gränna, First Camp
Domare:
Welsh corgi cardigan: Johanna Flink, Finland, kennel Big-Wood’s
Welsh corgi pembroke: Nina Holm, Norge, kennel Chilja

Även Corgi-SM i rallylydnad den 25 augusti på samma plats!

VALPKLASS 4-6 mån 250 kr
VALPKLASS 6-9 mån 250 kr
JUNIORKLASS 9-18 mån 350 kr
UNGHUNDSKLASS 15-24 mån 350 kr
ÖPPENKLASS 15 mån – 350 kr
CHAMPIONKLASS 15 mån 350 kr
VETERANKLASS 8 år – 150 kr
AVELSKLASS OCH UPPFÖDARGRUPP gratis


SVENSKA WELSH CORGIKLUBBENS SPECIALUTSTÄLLNINGAR 2023

RESULTAT BACKAMO 27 AUGUSTI
(med reservation för eventuella fel)

BIS-1 Dantalian’s Winter Wish
BIS-2 Siggen’s Starlight Express

 

Welsh Corgi Pembroke
Domare: Maija Heinilä

Bästa hane
1. Lilla Räv’s Guldgosse, CERT, BIM
2. Siggen’s Independent
3. Siggen’s Quite a Guy
4. Red Royalty’s Easter Ior, R-cert
Bästa tik
1. Siggen’s Starlight Express, CERT, BIR
2. Red Royalty’s Easter Iilse, R-cert
3. Igro’c Bianca Vigna
4. Siggen’s Supernova
Valpar 4-6 månader (hanar).
1. HP Sassyfrass Prinskorv
2. HP Comic’s Jack Sparrow
3. HP Door Keeper’s Baby Yoda
4. Sassyfrass Chorizo
Valpar 4-6 månader (tikar)
1. HP Comic’s Titania
2. HP Sassyfrass Salsiccia
3. HP Bonus Pop Up’s Ciao Carmela
4. Door Keeper’s Beauty Princess Leia
Valpar 6-9 månader (hanar)
1. HP Bojojamile Border Lime
2. HP  Red Royalty’s Joyful Jarmo
Valpar 6-9 månader  (tikar)
1. HP Red Royalty’s Joyful Juni
2. HP Red Royalty’s Joyful Julie
3. HP Red Royalty’s Joyful Judit
4. HP Siggen’s Vectra
BIR-valp Red Royalty’s Joyful Juni
BIM-valp Bojojamile Border Line
BIR-junior Lilla Rävs Guldgosse
BIM-junior Lilla Rävs Guldsessa
BIR Siggen’s Starlight Express
BIM Lilla Rävs Guldgosse
BIR-veteran Stora Björns Collin Chapman
BIM-veteran Siggen’s Supernova
Bästa uppfödargrupp Kennel Siggen’s
Welsh Corgi Cardigan
Domare: Helle Faarup
Bästa hane
1. Carddicted Abra Cadabra, CERT, BIM
2. Bramridge Zoogin
3. Nickname’s Bet On Yourself, R-cert
4. Cardax True Man
Bästa tik
1. Dantalian’s Winter Wish
2. Clovertrails Country Roads
3. Skogabos Eloize
4. Bramridge Inascot
Nickname’s Just Imagine, CERT
Tiwedas Ia I Alla Väder, R-cert
Valp 4-6 månader (tik)
1. HP Helsingedrakens Skade
Valp 6-9 månader (tik)
1. HP Imme’s Jessica Simpson
BIR-valp Imme’s Jessica Simpson
BIR-junior Carddicted Abra Cadabra
BIM-junior Tiwedas Ia I Alla Väder
BIR  Dantalian’s Winter Wish
BIM Carddicted Abra Cadabra
BIR-veteran Clovertrails Country Roads
BIM-veteran Cardax True Man
Vinnare parklass: Benni & Ina
Vinnare barn med hund: Isabella & Bree
BEST IN SHOW
BIS-1 valp Red Royalty’s Joyful Juni
BIS-2 valp Imme’s Jessica Simpson
BIS-1 junior Lilla Rävs Guldgosse
BIS-2  Carddicted Abra Cadabra
BIS-1 veteran Clovertrails Country Roads
BIS-2 veteran Stora Björns Collin Chapman
BIS-1 Avel Carddicted Qwerty
BIS-1 uppfödare Kennel Siggen’s
BIS-2 uppfödare Kennel Cardax
BIS-1 Dantalian’s Winter Wish

BIS-2 Siggen’s Starlight Express

RESULTAT JUBILEUMSUTSTÄLLNINGEN 28 MAJ
(fullständiga resultat finns på SKK Hunddata, resultaten publiceras med reservation för eventuella fel)
Welsh corgi cardigan
Antal: 28 hanar, 46 tikar
Domare: Elina Haapaniemi alla utom valparna
BIR-valp Lejonluf’s I’m Hot You’re Not
BIM-valp Carddicted Bullet Proof
Valpklass tikar 4-6 månader
1. HP Carddicted Bring Home The Bacon
Valpklass tikar 6-9 månader
1. HP Lejonluf’s I’m Hot You’re Not, BIR-valp
Valpklass hanar 4-6 månader
1. HP Carddicted Bullet Proof, BIM-valp
Bästa hane
1. Lejonluf’s Better Generation, BIM
2. Dantalian’s Magic Boy
3. Cardax True Man
4. Nickname’s Bet On Yourself, R-CERT
Bästa tik
1. Clovertrails Country Roads, BIR
2. Carddicted U Drive Me Crazy
3. Dantalian’s Winter Wish
4. Carddicted Xtra Ordinary, CERT
Bästa uppfödargrupp
1. HP Kennel Dantalian’s
2. HP Kennel Carddicted
3. Kennel Skymningslandets
Bästa avelsgrupp
1. HP Imago’s Amazing Dantalian
2. HP Carddicted Qwerty
3. HP Fest Teddy Bear
BIR Clovertrails Country Roads
BIM Lejonluf’s Better Generation
BIR-junior Crazy Crush Bang-Bang
BIM-junior Carddicted Aztra Kan
BIR-veteran Clovertrails Country Roads
BIM-veteran Cardax True Man
Welsh corgi pembroke
Antal: 25 hanar, 22 tikar
Domare: Anneli Sutela
BIR-valp Red Royalty’s Joyful Judit
BIM-valp Red Royalty’s Joyful Jarmo
Valpklass tikar 4-6 månader
1. HP Red Royalty’s Joyful Judit, BIR-valp
2. HP Red Royalty’s Joyful Juni
Valpklass tikar 6-9 månader
1. HP Emindos Lowrider Tonje
Valpklass hanar 4-6 månader
1. HP Red Royalty’s Joyful Jarmo, BIM-valp
Bästa hane
1. Rus Glamur Don’t Stop Me Now, BIM
2. Emindos Lowrider Leonard
3. Luxberry Ace Of Spades
4. Igro’c Cloud Dancing CERT
Bästa tik
1. Pemberwood’s Lowis, CERT, BIR
2. Bigtales On My Mind, R-CERT
3. Älvdrottningens Selene
4. Andvol Edinaya Rossiya
BIR Pemberwood’s Lowis
BIM Rus Glamur Don’t Stop Me Now
BIR-junior Red Royalty’s Easter Iilse
BIM-junior Albert Pf Ze Statku Od Dobré Vody, R-CERT
BIR-veteran Andvol Edinaya Rossiya
BIM-veteran Igro’c Cloud Dancing, CERT
Bästa uppfödargrupp Kennel Red Royalty’s
Barn med hund
Domare: Tuva Skoglund
1. Loka & Grodan
Dagens kämpe barn med hund:
Isabella & Bree
Övriga barn placerade sig på en mycket hedrande andraplats!
Parklass
Domare: Nora Edvinsson
1. Svante & Märta
FINALRESULTAT
Domare: Elina Haapaniemi (valp, avel, veteran), Anneli Sutela (junior, uppfödare, BIS)
BIS-1 Pemberwood’s Lowis
BIS-2 Clovertrails Country Roads
BIS-1 VALP Lejonlufs I’m Hot You Are Not
BIS-2 VALP Red Royalty’s Joyful Judit
BIS-1 JUNIOR Crazy Crush Bang-Bang
BIS-2 JUNIOR Red Royalty’s Easter Iilse
BIS-1 VETERAN Clovertrails Country Roads
BIS-2 VETERAN Andvol Edinaya Rossiya
BIS-1 UPPFÖDARE Kennel Red Royalty’s
BIS-2 UPPFÖDARE Kennel Dantalian’s
BIS-1 AVEL Imago’s Amazing Dantalian


RESULTAT UTSTÄLLNINGAR 2022
Karlstad 2022
(med reservation för eventuella fel)
De officiella resultaten hittar ni på SKK Hunddata

Welsh corgi cardigan
Domare Christine Sonberg
Bästa valp Lejonluf’s Super Well Designed
Bästa hane
1.  Fest Teddy Bear BIR
2. Nickname’s Just A Friend, cert
3.  Cardax True Man
4. Nickname’s Bet On Yourself, r-cert
Bästa tik
1. Carddicted Tabula Rasa, cert , BIM
2. Clovertrails Country Roads
3.  Skogabos Eloize, r-cert
4. Gråsiskas Nu Will Ja Finna Klöver
Bästa uppfödargrupp Kennel Nickname’s
Welsh corgi pembroke
Domare Roland Fors
Valpar
Hanar 4-6 månader
1. HP Elvenrose Could This Be Magic, bästa valp
2. HP Pemberwood’s Kazpar
3. Kristaras Oh Boy
4. Pemberwood’s Kazpian
Tikar 4-6 månader
1. HP Kristaras One Hell Of A Woman, BIM-valp
2. HP Qashiwas Ariel
3. Pemberwood’s Kimberly
Hanar 6-9 månader
1. HP Siggen’s Supersonic, 2:a bästa hanvalp
2. HP Pemberwood’s Gabaz
Tikar 6-9 månader
1. HP Siggen’s Something Special, 2:a bästa tikvalp
2. HP Emindos Takki
3. Siggen’s Starlight Express
4. Stompen’s Sweet Mocca
Opl Emindos Ragnhild, Pemberwood’s Gnizta
Bästa hane
1.  Rus Glamur Don’t Stop Me Now, BIM
2.  Dorogoe Udovolsvie Leadville Hot C
3.  Bråvestagårdens Cooper Cert
4. Andvol Va-Bank r-cert
Bästa tik
1. Siggen’s Queen of Spades, BIR
2. Siggen’s Olivia, Cert, champion
3. Siggen’s Lotte, r-cert
4. Andvol Non Facta Verba
Bästa avelsklass
1. Stora Björns Collin Chapman
Bästa uppfödargrupp
1. HP Kennel Siggen’s
2. HP Kennel Red Roaylty’s
3. HP Kennel Bråvestagårdens
4. HP Kennel Bonus Pop Up’s
Barn med hund -10 år
1. Eva och Lakrits
2. Vilgot och Garbo
3. Carin och Sofia, Freja och Mona, Lilly och Teddy, Klara och Dora, Molly och Bobo, My och Hjalle, Walter och Greta
Barn med hund 10-18 år
1. Melker och Gördis
2. Denis och Ove
Parklass
1. Teddy och Yasha
2. Sofia och Taco
BEST IN SHOW
Domare Christine Sonberg
BIS-1 valp Elvenrose Could This Be Magic
BIS- 1 Veteran Siggen’s Queen of Spades
BIS-2 Veteran Clovertrails Country Roads
BIS-1 Avelsklass Stora Björns Collin Chapman
Domare Roland Fors
BIS-1 uppfödare Kennel Siggen’s
BIS-2 uppfödare kennel Nickname’s
BIS-1 Siggen’s Queen of Spades

BIS-2 Fest Teddy Bear


Specialutställningar SWCK 2021
Resultat

SWCK’s specialutställning i Österbybruk 2021-09-11
(publiceras med reservation för eventuella fel)
Domare: Hans Almgren (welsh corgi cardigan), Leif-Herman Wilberg (welsh corgi pembroke)
Welsh corgi cardigan
44 anmälda
BIR valp Wachami’s Chipmunk
BIM valp Wachami’s Panda
Bästa hane
1. Nicknames Just In Time, cert
2. Fest Teddy Bear
3. Bramridge Zoogin, r-cert
4. Cardax Ronaldo
Bästa tik
1. Carddicted U Drive Me Crazy,cert
2. Bramridge Inascot, reserv cert
3. Carddicted Qwerty
4. Lovlipon Cuba Libre
BIR Carddicted U Drive Me Crazy
BIM Nicknames Just In Time
Bästa veteran Cardax Ronaldo
Bästa uppfödargrupp Kennel Ceciklas
Bästa avelsgrupp Ceciklas Eka
Welsh corgi pembroke
(52 st anmälda)
BIR valp Red Royalty’s Gudomliga Greta
BIM valp Sea-Croft I Want It All
Valpklass 4-6 månader hanar
1. HP Sea-Croft I Want It All
2. HP Sea-Croft I’m On Fire
Valpklass 4-6 månader tikar
1. HP Emindos Lowrider Olga
Valpklass 6-9 månader tikar
1. HP Red Royalty’s Gudomliga Greta
2. HP Emindos Lowrider Noraia
3. Emindos Lowrider Nalomi
Bästa hane
1. Rus Glamur Don’t Stop Me Now, Cert
2. Bastian
3. Emindos Lowrider Helge r-cert
4. Elvenrose Blaze of Glory
Bästa tik
1. Emindos Lowrider Karin Cert
2. Elvenrose A Kind of Magic
3. Elvenrose Ace of Spades
4. Elvenrose Beloved r-cert
BIR Rus Glamur Don’t Stop Me Now
BIM Emindos Lowrider Karin
Bästa veteran Stora Björns Bon Scott
Bästa uppfödargrupp kennel Elvenrose
Bästa avelsgrupp Andvol Edinaya Rossiya
Barn med hund
1. Loka med Kexet
FINALRESULTAT
Domare; Hans Almgren valp & avel, Leif-Herman Wilberg resten
BIS valp
BIS-1 Red Royalty’s Gudomliga Greta
BIS-2 Wachami’s Chipmunk
BIS veteran
BIS-1 Cardax Ronaldo
BIS-2 Stora Björns Bon Scott
BIS avel
BIS-1 Andvol Edinaya Rossiya
BIS-2 Ceciklas Eka
BIS uppfödare
BIS-1 Kennel Elvenrose
BIS-2 Kennel Ceciklas
BEST IN SHOW
BIS-1 Carddicted U Drive Me Crazy
BIS-2 Rus Glamur Don’t Stop Me Now
HUVUDSPONSORER
ÖVRIGA SPONSORER
Annette Nordenstad
Kennel Elvenrose
Kennel Duvasgårdens
Kennel Jaxis
Kennel Red Royalty